تجارت با اوکراین

به جرات می توان گفت که بازار اوکراین یکی از بکرترین ومستعد ترین بازارها، برای تولیدات ایرانی می باشد. در مبادلات تجاری اوکراین با دیگر کشورهای جهان، متاسفانه سهم ایران در این بازار پر رونق بسیار ناچیز است. شاید یکی از دلایل عمده جذابیت تجارت با اوکراین نزدیکی نسبی این دو کشور و امکان حمل و نقل به طرق مختلف می باشد، ترانسپورت کالا از اوکراین به ایران و یا بالعکس، با توجه به شرایط می تواند هوایی، زمینی و یا دریایی باشد. از طرفی دیگر حضور تجار و تولیدکنندگان ایرانی در اوکراین می تواند نوید بخش تجارت آزاد با همه کشورهای اروپایی در شرایطی بهتر و مطمئن تر باشد. مقامات اوکراین که با امضای قرارداد همکاری های تجاری اوکراین با اروپا، اولین گام اصلی را برای پیوستن به اتحادیه اروپا برداشته اند، خود را آماده می کنند که در آینده ای نزدیک عضوی از اتحادیه اروپا باشند. در این راستا و با وجود مشکلات جدایی طلبان شرق اوکراین، اقدامات اصلاحی مورد نیاز در این کشور آغاز شده است.

آنچه شامل واردات اوکراین از ایران می شود به طور کل محصولات پتروشیمی، دارو و مواد غذایی (سبزیجات فرآوری، میوه های خوراکی و آجیل، مرکبات) است. بر اساس نتایج حاصله از سفارت در سال ۲۰۱۶ شرکت های پیشرو اوکراین از جمله “Interpipe” “TMP”، “MHP”، “Roshen” و “خدمات گوشت” قراردادهایی به ارزش بیش از ۶۰ میلیون دلار بمنظور عرضه محصولات داخلی به جمهوری اسلامی ایران امضا کردند.

پس از لغو تحریم های بین المللی و یکجانبه علیه برنامه هسته ای ایران، ساختار های دولتی جمهوری اسلامی ایران و شرکت های انرژی در حال بررسی امکان سرمایه گذاری در پالایش نفت و پتروشیمی دیگر کشورهای از جمله اوکراین می باشد. شرکت های ایرانی علاقه زیادی به اجاره زمین های کشاورزی اوکراین با هدف کشت محصولات کشاورزی، به ویژه غلات و پس از آن ارسال به جمهوری اسلامی ایران نشان می دهند.

در همکاری های اقتصادی-تجاری و سرمایه گذاری بین اوکراین و جمهوری اسلامی ایران عدم وجود کانال های مستقیم پرداخت بین بانکی بین اوکراین و جمهوری اسلامی ایران، که موجب استفاده از شرکای تجاری اوکراین و ایران و واسطه های مالی از کشورهای ثالث تاثیر منفی می گذارد.

سرمایه گذاری در اوکراین

سرمایه گذاران خارجی اجازه اخذ اجازه اقامت در اوکراین را دارند. در اکتبر ۲۰۱۶ شورای عالی اوکراین پیش نویس قانونی را در رابطه با اصلاحات مربوط به قوانین قوه مقننه اوکراین در زمینه اقامت و اشتغال اتباع خارجی و لغو نیاز به ثبت سرمایه گذاری های خارجی به تصویب رساند. پیش نویس قانون فوق سبب کاهش موانع برای جذب سرمایه گذاری خارجی شد و قوانین زیر تصویب شد:

  • لغو نیاز به ثبت سرمایه گذاری خارجی. برای اطلاع رسانی رسمی و با هدف تغییر آمار موجود برنامه ریزی شده است
  • در نظر گرفتن حق اخذ اجازه اقامت موقت اکراین به سرمایه گذاران خارجی که علاقه قابل توجهی به شرکت های اوکراینی دارند، اما در این شرکت ها کار نمی کنند. چنین تغییراتی به خارجی ها امکان صرف زمان کافی در اوکراین برای نظارت و پیگیری فعالیت های شرکت را می دهد
  • تسهیل روند صدور مجوز اشتغال و اجازه اقامت موقت برای خارجی ها
  • تعیین لیست جامعی از موارد اخذ مجوز اشتغال طبق قانون «کار» اوکراین
  • ایجاد اصلاحات مناسب در قانون تجارت و قوانین مرتبط با آن.

شرکت بازرگانی رمکس اوکراین فعالیت خود را از سال ۲۰۰۸ میلادی با واردات کالاهای ایرانی و توزیغ آن در هایپرمارکت‌های اوکراین شروع کرد. نظر به این که همواره برای مدیران یا کارمندان ایرانی شرکت‌های صادر کننده کالا به اوکراین نیازمند به ثبت شرکت و صدور اجازه کار، اقامت موقت یا دائم و اسکان آنها بود شرکت خدماتی و حقوقی رمکس اوکراین در سال ۲۰۰۹ تاسیس و شروع به کار کرد. امروز با توجه به بیش از ۸ سال تجربه در زمینه امور حقوقی در اوکراین آماده ارائه خدمات به هوطنان گرامی هستیم.

ثبت شرکت

شرکت رمکس از ابتدای ثبت شرکت شما در اوکراین که شامل تنظیم اساس نامه شرکت ،ثبت شرکت مورد نیاز شما،دریافت مهر،مشاوره تعیین سیستم مالیاتی،ثبت گمرکات،تهیه کالای مورد نظر شما یا بازاریابی کالای شما در اوکراین در کنار شما خواهد بود.جهت مشاوره تماس بگیرید